Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Cédrový olej: Mýty a realita

Kedrovoe-masloCédrový olej bol vždy považovaný za delikatesu. Aj teraz ďaleko prevyšuje najlepšie odrody olivového oleja, je ľahko stráviteľný, má vysokú nutričnú hodnotu, liečivé vlastnosti a je mimoriadne bohatý na vitamíny a minerály. Cédrovým olejom je možné nahradiť akýkoľvek rastlinný olej (z rakytníka, z olív, kokosu, mandlí, atď. ) vo všetkých prípadoch medicínskeho použitia. Ale cédrový olej nie je možné zameniť ničím!

Liečivé a výživové vlastnosti cédrového oleja

Cédrový olej zo semien (orieškov) borovice limby sibírskej je jedinečný prírodný produkt, ktorý v prírode nemá obdobu, jeho syntéza je nemožná.

„Cédrovým olejom môžeme svrab z tela vyhnať, rôzne vredy vyliečiť, aj vši od neho utekajú.“ Písal vo svojom zborníku liečiteľov V.M. Florinskij.

Cédrový olej svojím kalorickým obsahom prevyšuje hovädziu aj bravčovú masť a je stráviteľnejší ako slepačie vajce. Obsah vitamínu E je 5 krát vyšší ako v olivovom oleji a 3 krát vyšší ako v kokosovom oleji. Ako antioxidant, vitamín E dodáva oleju antioxidačné vlastnosti, čo znižuje hladinu cholesterolu. Okrem toho, čím je vyšší obsah vitamínu E, tým je olej stabilnejší a nehorkne. Ale čo je najdôležitejšie, cédrový olej je v skutočnosti koncentrát vitamínu F. Cédrový olej obsahuje 3 krát viac vitamínu F ako sa nachádza v medicínskom prípravku v lekárňach na báze rybieho oleja.

Vitamínom F boli nazvané esenciálne mastné kyseliny, vrátane nasýtených mastných kyselín: kyselina palmitová (z celkového množstva mastných kyselín do 4,1 %), kyselina stearová (do 3,2 %) a tiež nenasýtené mastné kyseliny: oleínová (do 35,8 %), gadoleínová (1,04 %), linolová a linolénová. Cédrový olej obsahuje zvlášť veľké množstvo linolovej a linolénovej kyseliny. Tieto kyseliny sú pre človeka veľmi dôležité, pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi. Vzhľadom k tomu, že kyselina linolová a linolénová sa nesyntetizujú v našom organizme, musia byť prítomné v produktoch našej stravy. Pokiaľ ich je nedostatok, u ľudí častejšie vznikajú respiračné ochorenia a na stenách ciev sa viac ukladá cholesterol. Veľmi citlivé sú na nedostatok týchto kyselín deti, u dojčiat sa objavujú dermatitídy.

Výsledky výskumov vykonaných v celom rade ústavov Ruskej akadémie medicínskych vied, na klinikách a v lekárskych výskumných centrách, dokazujú vysokú terapeutickú účinnosť cédrového oleja pri liečbe zápalu hrtana a akútnych respiračných infekciách (prechladnutie, chrípka, atď.). Rovnaká účinnosť sa preukázala pri psoriáze, neurodermatitíde a iných kožných ochoreniach, torfických vredov, vredov žalúdka a dvanástnika. Priaznivý účinok má cédrový olej aj na rôzne alergické poruchy.

Cédrový olej má ďalšie nasledujúce liečebné a preventívne vlastnosti:

  • má osviežujúci účinok
  • pomáha eliminovať chronický únavový syndróm
  • zlepšuje psychickú a fyzickú výkonnosť

Používanie cédrového oleja je užitočné najmä ľuďom s ochorením kože, vypadávaním vlasov, zvýšenou lámavosťou vlasov a nechtov, pracujúcim v nepriaznivých klimatických a ekologických podmienkach, ľuďom so zvýšeným výdajom energie a nadmernou emocionálnou záťažou. Veľmi dôležité je pravidelné užívanie cédrového oleja (s prihliadnutím na štruktúru prvkov v ňom obsiahnutých) deťom pre plnohodnotné formovanie rastúceho organizmu.

Odborníci považujú za dôležitú skutočnosť, že cédrový olej podporuje vylučovanie solí ťažkých kovov.

Ako prírodný produkt cédrový olej nemá žiadne kontraindikácie na použitie vo forme potraviny, ani pri aplikácií pri liečbe a prevencii. Okrem iného, cédrový olej sa používa vo všetkých hlavných produktoch (parfumy, kolínske vody, toaletné vody, krémy, šampóny) kozmetických firiem.

Rôzne extrakty a koncentráty cédrového oleja sa používajú vo farmakológii. Pre tento účel je Sibír najbohatším areálom na svete z kvantitatívneho aj kvalitatívneho hľadiska v porovnaní s inými miestami výskytu borovice limby sibírskej.

Podľa odborníkov je kontakt cédrového oleja s kovom veľmi nežiaduci (nie je vhodné uskladňovať a používať kovové nádoby). Kontakt oleja s kovom spúšťa proces prechodu nenasýtených mastných kyselín na nasýtené, čo výrazne znižuje antioxidačné vlastnosti oleja. Tiež sa neutralizuje prirodzená prírodná informácia. Preveriť „správnosť“ oleja je jednoduché. Stačí naliať malé množstvo oleja na sklenený alebo porcelánový tanier a umyť studenou vodou. „Správny“ olej sa dá zmyť ľahko a tanier bude „vŕzgať“. V opačnom prípade sa bez prípravku na umývanie nezaobídeme.

Ak všetko zhrnieme, je možné konštatovať, že cédrový olej je mimoriadne prospešný pre organizmus, vrátane esenciálnych mastných kyselín, fosfatídnim fosforom, vitamínmi a stopovými prvkami:

Vitamín E

Vitamín F

Vitamín B1 (tiamín)

Vitamín B2 (riboflavín)

Vitamín B3 (niacín)

Vitamín E (tokoferol)

neumyvakinNasýtené mastné kyseliny:

  • linolová kyselina  (CLA)
  • linolénová kyselina (ALA)

Ivan Pavlovič Neumyvakin – profesor, doktor medicínskych vied, člen Ruskej akadémie vied, vynálezca, laureát štátnej ceny, zakladateľ kozmickej medicíny.

F8lTkduFHv4

Úryvok z knihy „Cédrový olej. Mýty a realita.“ I.P. Neumyvakin

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie