Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Ak chcete byť zdraví, prestaňte sa ľutovať

galostUkazuje sa, že sebaľútosť môže viesť nielen k depresii, ale môže spôsobiť aj zníženie imunity a byť príčinou častých prechladnutí a infekcií. Samozrejme, každý z nás má prečo sám seba poľutovať, ale sebaľútosť je pocit veľmi depresívny, ktorý vás vtiahne do seba ako bahenný močiar. Stačí iba začať a hneď sa tlačia slzy, človek sa vzdáva.

Profesor psychiatrie Michail Vinogradov hovorí: „Sebaľútosť je pocit návykový a veľmi negatívny. Človek sa stáva na ňom rýchlo závislý, ako na všetkých iných zlozvykoch. Okrem toho, zaujatie samým sebou nás robí necitlivými voči druhým. Z hľadiska psychológie, sebaľútosť obrusuje ostrosť stresu, no nebojuje s ním, ale tlačí ho hlboko dovnútra. Napätie sa hromadí a vo výsledku vzniká „zlý stres“ (úzkosť), ktorý sa už musí odstraňovať odborníkom.

To je slepá ulička, ktorá reálne môže viesť iba k astenickej depresii a úplne vyradiť človeka zo životnej koľaje. Riešiť problémy so sebaľútosťou, to znamená, predčasne im dovoliť získať nad vami prevahu.

Naopak, v momente stresu je nutné preskupenie síl, pozvať na pomoc všetky sily ducha, spomenúť si aké víťazstvá, aj keď malé, sa nám v tomto živote podarili. Mimochodom, ste prechladnutí? Je načase si zobrať voľno!

Obranné sily nášho organizmu veľmi citlivo reagujú na stres. Je známe, že napríklad pri depresii sa všeobecná imunita organizmu môže znížiť až o 70 %. Pri spustení neurózy u človeka sa začína skutočný avitaminóz, prudko klesá obsah vitamínu C, celá skupina B, kyselina listová a všetky výživné látky sa horšie vstrebávajú organizmom.

Pretrvávajúce prechladnutia sú často signálom, že vaše nervové sily sú na hranici možností. Táto pasca postihuje tých, ktorí chcú veľa stihnúť a nedávajú mozgu pauzu. Niekedy si organizmus sám žiada oddych, aby jednoducho zregeneroval. Stručne povedané, tým, že vás organizmus uloží do postele s ochoreniami prechladnutia, akoby vás chránil od nervového zrútenia z preťaženia. Panika je najlepší priateľ infekcie.

Jeseň je snáď najťažšie obdobie pre typ hypochondrických ľudí. Tento typ sa odlišuje sklonom robiť z akejkoľvek muchy slona. Prechladnutia, chrípka, angína, tieto banálne sezónne ochorenia spôsobujú u týchto ľudí paniku. Títo ľudia žijúci v neustálom strachu zažívajú neustály bezdôvodný poplach za všetkých a za všetko a samozrejme, predovšetkým za svoje zdravie. A vďaka tomuto postoju, títo úzkostliví ľudia naozaj ťažšie znášajú aj bežné prechladnutie, infekcie a zbavujú sa choroby o niekoľko dní neskôr ako iní ľudia.

Sebaľútosť vytvára u človeka astenický typ reakcií na akýkoľvek vonkajší vplyv. Pri astenickej reakcii na stres sa zvyšuje uvoľňovanie hormónu acetylcholínu, ktorý produkujú nadobličky. Tiež ho nazývajú hormónom slabosti. Veľké množstvo tohto hormónu negatívne vplýva na cievne centrum. V dôsledku toho sa cievny tonus oslabuje ako pri hypotenzii a klesá tlak. Začína reakcia vegetatívneho nervového systému a vzniká klasický „záchvat paniky“:

  • Ochabnutosť v rukách a nohách

  • Studený pot

  • Srdce prudko bije

  • Začínajú nás trápiť neprimerané obavy a všeobecne sa nechce žiť

Takže sebaľútosťou si môžeme dobre podkopať psychiku a spôsobiť škody svojmu zdraviu. Tendencia k astenickým reakciám spôsobuje často silný impulz k vývoji rôznych ochorení.“

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie