Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Slimák s kovovým pancierom

0_1e8e64_a67d8963_origVedci objavili najneobvyklejšieho slimáka na Zemi. Tento slimák má veľmi špecifický pancier, jeho ulita je vytvorená zo železa. Zatiaľ je to jediný známy živočích na Zemi, ktorý môže využívať železo týmto spôsobom.

Tento zatiaľ anonymný živočích má na sebe sústavu prepojených kovových doštičiek na báze železa rozložených po svojom tele. Ako stredoveký rytier, slimák používa svoj kovový pancier na ochranu pred predátormi.

Slimák bol objavený v hydrotermálnom prameni na dne Indického oceánu. Autor objavu Anders Waren, biológ zo švédskeho Múzea prírody povedal, že to je prvý známy živočích, ktorého ulita obsahuje sulfidy železa. Pancierové šupiny tohto slimáka sú podobné mnohým starovekým zložitým živočíchom žijúcich najmä pred  540 – 500 miliónmi rokov.

Genetické a anatomické testy ukázali vzťah tohto slimáka s inými skupinami v súčasnosti žijúcich živočíchov. Ulita je zložená z dvoch minerálov obsahujúcich sulfidy železa: pyritu a greygitu. V normálnych podmienkach sú sulfidy nedostatočne stabilné, preto sa prakticky nevyužívajú ako biologický stavebný materiál. Avšak v takýchto hĺbkach môže všetko prebiehať trochu inak. Okrem toho, železo a zlúčeniny síry sa hojne vyskytujú v hydrotermálnych prameňoch v Indickom oceáne bohatých na minerály.

s47815670

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie