Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

GMO – nebezpečná nekontrolovaná hra s génmi

imagesRozhovor s jedným z popredných ruských genetikov, bývalým riaditeľom Ústavu rastlinárstva Vavilova, doktorom biologických vied, vedcom a akademikom Ruskej akadémie vied a akadémie prírodných vied Viktorom Dragavcevom.

„Lobisti americkej firmy Monsanto šíria lži o tom, že génové inžinierstvo zvyšuje výnosy. Citujem spravodajcu amerického ministerstva poľnohospodárstva pre rok 2001: „Využitie biotechnológií a génového inžinierstva v súčasnej dobe nezvyšuje výnosy plodín.“

Ide o to, že génové inžinierstvo, ktoré môže transplantovať iba jednotlivé veľké mendelove gény je génová špinavá technológia, pretože pri prenose jedného génu sa do cudzej bunky dostane množstvo iných nekontrolovaných génov, vrátane génov agrobaktérií a vírusov. Okrem toho, pri prenose sa veľký mendelov gén môže posadiť na ľubovoľný chromozóm a preto tento proces nie je pod kontrolou.

Samotný výraz „génové inžinierstvo“, s ktorým prišli títo ľudia, nemá nič spoločné s inžinierstvom. Inžinieri pri projektovaní napríklad bicykla predvídajú a projektujú každú skrutku, alebo nit. Ale táto technológia je totožná s príbehom baróna Prášila, ktorý vystrelil na jeleňa čerešňovou kôstkou a o rok stretol tohto jeleňa s čerešňovým stromom na čele.

Táto metóda nemá žiadne perspektívy na zvýšenie výnosov plodín. Môže sa ňou iba zvýšiť ekonomika farmárov, ale iba po dobu prvých 3 – 4 rokov. Firma Monsanto o tom vie a preto uzatvára s indickými poľnohospodármi, ktorí pestujú bavlnu, sóju, kukuricu a iné, zmluvy na 10 – 15 rokov. Prvé dva roky vidia farmári vynikajúce výsledky.

Zalievajú pôdu Roundupom (jedná sa o rovnakú toxickú látku, ktorou Američania polievali lesy počas vojny vo Vietname). Na pozemku hynie všetko živé, rastliny, červy, všetka pôdna flóra a fauna, vysievajú tam semená herbicídu odolnej sóje a ona rastie. Pokiaľ sa obyčajná sója sadí s odstupmi hniezdovou metódou do štvorca, aby bolo možné likvidovať burinu kultivátorom, tak tu to nie je potrebné, vysievajú ju plošne ako pšenicu.

Dosahuje sa úspora na palive a je možné vysadiť viac rastlín. Ale po dvoch rokoch si poľnohospodár začne všímať, že niektoré buriny začínajú rásť. Burina má vysokú genetickú diverzitu a medzi nimi sa nájde semeno odolné Roundupu. Farmár sa obracia na Monsanto a spoločnosť mu navrhuje zvýšiť dávku herbicídov, ale herbicídy sú veľmi drahé. Na štvrtý rok vyrastie burín ešte viac a v piatom až šiestom roku náklady farmárov rastú o stovky percent. Farmári krachujú a nezriedka páchajú samovraždy (v posledných rokoch si  kvôli Monsantu v Indii vzali život desiatky tisíc poľnohospodárov). Zvýšiť trvalé výnosy génovým inžinierstvom nie je možné, pretože špeciálne gény úrody neexistujú, to potvrdili mnohí ruskí aj zahraniční epigenetici.

Pokiaľ ide o nebezpečenstvo geneticky modifikovaných rastlín na človeka, tak je možné odkázať aj na skúsenosti francúzskych vedcov, ktorí experimentovali na hlodavcoch. U zvierat, ktoré sa živili transgénnou kukuricou sa dramaticky zvýšil počet nádorových ochorení.

Lobisti GMO produktov obviňujú francúzskych vedcov, že vybrali hlodavce s predispozíciou k rakovine. Ale to je nesprávne tvrdenie. U nás viac ako 40 % ľudí sú nositeľmi génov s predispozíciou k rôznym druhom rakoviny, ale našťastie existuje takzvaná „chýbajúca“ dedičnosť.

Vedou je už dávno dokázané, že genetická predispozícia k rakovine nemusí vždy viesť k ochoreniu. 90 % nositeľov tohto génu neochorie, pretože sa správne stravujú, jedia vitamíny, vedú aktívny zdravý spôsob života, atď. Cudzie gény, ktoré zaháňajú „génoví inžinieri“ do organizmu sú podobné rakovinovým bunkám, pretože nepodliehajú všeobecnej uzatvorenej korelácii celého organizmu. Keď tento gén vsadíme do druhého druhu alebo rodu, tak sa začína rozvíjať kdekoľvek v akýchkoľvek tkanivách alebo orgánoch. To je dokonalé infikovanie iného druhu analógmi rakovinových buniek.

9ecbfad3Prečo komisia o pseudovede Ruskej akadémie vied chráni GMO? Komisia o pseudovede by sa mala zaoberať nerozumnými teóriami, ale GMO je chybná teória! Je to praktika, ktorá narúša prirodzené izolačné reprodukčné bariéry medzi druhmi a rodmi. Vezmú gén z ryby a transplantujú ho do paradajky. V prírode nie je nič také možné. Jedná sa o hrubé porušenie organizácie živej prírody a izolačných bariér. To môže zničiť celý živý svet.

Pokiaľ budeme hovoriť o relácii „Vesti 24“, tak ma poburuje to, že v mene Komisie o pseudovede Ruskej akadémie vied hovoria ľudia, ktorí nemajú nič spoločného s biológiou a genetikou. My, ako súčasť ruskej Asociácie genetickej bezpečnosti, sme 10 rokov písali prezidentovi, že prenikanie GMO do Ruska hrozí veľkými problémami a nebezpečenstvom. Napríklad Ukrajina dala do prenájmu Monsantu svoje černozeme na hranici s Ruskom a Monsanto tam vysieva transgénnu kukuricu. Peľ kukurice padá na ruské územie a keďže je odolná voči herbicídom, tak existuje horizontálny prenos génov. Peľ sa dostane k burine a tá sa stane odolná voči herbicídom, čo môže viesť k zničeniu celého poľnohospodárstva na juhu Ruska.

31. januára 2015 prezident Vladimír Putin podpísal Stratégiu národnej bezpečnosti, ktorá priamo zakazuje pestovanie v Rusku transgénnych rastlín, okrem výskumov v uzatvorených laboratóriách. To je absolútne správny zákaz, ale následne sa zdvihol dav lobistov génového inžinierstva. Nedávno bol v Aife článok jedného Angličana o tom, že Monsanto investuje množstvo peňazí do lobingu v Rusku buď priamo, alebo pomocou šírenia mýtu, že GMO zvyšuje výnosy plodín.

Američan William Engdahl opisuje činnosť štyroch nadnárodných spoločností, ktoré si stanovili cieľ stať sa vlastníkmi potravín na celom svete. Ako hovoril Kissinger: „Kto ovláda potraviny, kontroluje všetky národy na svete.“

Preto všetky porušenia Stratégie národnej bezpečnosti zakazujúce pestovanie GMO v Rusku by mali byť priznané ako trestný čin.“

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie