Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Vplyv feromónov na človeka

WBC-01lr-450wV polovici 80-tych rokov vedci dokázali, že ľudský organizmus produkuje feromóny – aromatické chemické zlúčeniny, ktoré priamo ovplyvňujú sexuálnu fyziológiu druhého človeka. Po dlhú dobu sa predpokladalo, že feromóny vylučujú iba zvieratá a človeka sa netýkajú.

Dr. Winnifred Cutlerová z Univerzity v Pensylvánii povedala: „Vôňa mužov má veľký význam na zdravie žien. Ženám s neobvykle dlhým alebo krátkym menštruačným cyklom odporúčam ísť do pánskej šatne a vdychovať vône.“ Podľa odborníčky, už po troch mesiacoch je pozorovaná stabilizácia priemerného cyklu na úrovni 29,5 dní. Ide o to, že mužské axilárne žľazy vylučujú minimálne jeden feromón, ktorý má vplyv na reprodukčné zdravie žien.

Neskôr vedci zistili, že ženské feromóny vplývajú na správanie mužov s výraznejším efektom. Ukazuje sa, že žena v silnom emočnom stave nazývanom láska je schopná vyslať nezvyčajné silné chemické signály mužovi, ktorého ľúbi a zároveň potlačiť túžbu iných konkurenčných priateliek.

„Feromóny človeka priťahujú sexuálnych partnerov presne tak, ako to prebieha v živočíšnej ríši. Tieto chemické signály sú veľmi účinné vo vzťahoch medzi mužmi a ženami,“ hovorí Dr. Cutlerová.

V rovnakej dobe nové štúdie ukazujú, že na ženy negatívne vplývajú feromóny iných mužov a žien, ktorí k nim majú negatívny vzťah, preto vzťah, kde sa láska časom zmenila na negatívny cit, môže prinášať viac škody ako úžitku. Okrem toho, vďaka feromónom si je možné dokonca intuitívne predstaviť, ako vyzerá partner.

Feromóny sa identifikujú vomeronazálnym orgánom nachádzajúcim sa v nose, ktorý sa tiež nazýva Jacobsov orgán. Následne sa získaný chemický signál spracováva v mozgu, ktorý určuje správnu reakciu človeka. Efekt vplyvu feromónov sa snažia využiť aj výrobcovia parfumov, ale v skutočnosti v tak nazývaných „sexuálnych“ parfumoch nie sú ľudské feromóny, ale nachádzajú sa tam androstenóny vyrobené zo žliaz ošípaných.

Vedecké štúdie ukazujú, že ľudské feromóny sú zachytené partnerom na vzdialenosť maximálne jedného metra a „žijú“ priemerne 5 hodín, v zriedkavých prípadoch 24 hodín. Preto sa biológovia s určitou mierou nedôvery stavajú k takým parfumom, ale na boj so škodcami v poľnohospodárstve sa s úspechom používajú biologické pohlavné markery hmyzu, už len preto, že majú jednoduchý vzorec.

Prom_bench

Švajčiarsky vedec Claus Wedekind však dokázal, že kritériá prirodzeného výberu neplatia na všetkých. Výnimkou sú ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu.

V rámci Wedekindovho experimentu na Univerzite v Berne dostala skupina žien za úlohu ovoňať spotené tričká od rôznych mužov a vybrať si to, ktorú má podľa nich najvzrušujúcejšiu vôňu. Ukázalo sa, že respondentky, ktoré užívali antikoncepciu, si nevybrali partnerov s opačným, ale naopak, veľmi príbuzným genetickým zložením. Výsledky Wedekindovho objavu boli zverejnené v časopise New Scientist a vyvolali nesmierny rozruch.

Je užívanie antikoncepcie v rozpore s prirodzenou voľbou partnera?

Samotný autor štúdie tvrdí, že príčinou „pomýlenej voľby“ môžu byť zmeny v hormonálnej hladine žien. „Pilulky navodzujú v ich organizme podobné biochemické procesy, aké sa odohrávajú počas tehotenstva,“ tvrdí Wedekind. „A je známe, že tehotné ženy preferujú spoločnosť pokrvných príbuzných. Preto im zrejme lepšie voňajú muži s podobnou genetickou výbavou.“

Znamená to, že si žena môže pod vplyvom antikoncepcie vybrať nevhodného otca svojich detí?

Podobnosti v genofonde môžu viesť ku komplikáciám pri počatí, takže, keby to bola pravda, môže sa stať, že žena môže mať v takomto prípade problémy s otehotnením, keď sa rozhodne antikoncepciu vysadiť.

Presne to pripúšťa aj genetička Carole Oberová z Univerzity v Chicagu a ženám odporúča, aby pri nadväzovaní kontaktu s potenciálnym otcom ich detí vysadili aspoň na kratší čas antikoncepciu a zistili, či ich priťahuje rovnako vášnivo, ako keď brali pilulky.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie