Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Vedci vysvetlili mechanizmus a účel otáčania sa slnečnice za slnkom

sunflower medical usesAmerickí vedci zistili, aké mechanizmy sú zodpovedné za orientáciu slnečnice (Helianthus annuus) na slnko a aký to má evolučný význam. Ukázalo sa, že schopnosť otáčať sa pod vplyvom slnečného žiarenia (heliotropizmus) je spojená koordinovanou prácou svetlocitlivých mechanizmov a denných rytmov rastlín. Výsledky výskumu boli zverejnené v časopise Science.

Mladé slnečnice sa počas denného svetla otáčajú za slnkom z východu na západ a v noci naopak, aby ráno mohli znovu vítať slnečné svetlo. Rozkvitnuté rastliny zastavia tento pohyb a vždy sú otočené na východ. Aby sme pochopili, kvôli čomu sa to deje, pracovníci z Univerzity v Kalifornii a vo Virgínii uskutočnili sériu experimentov v teréne aj v laboratóriách.

V prvej fáze práce umelo zafixovali časť experimentálnych slnečníc a neumožnili im otáčať sa za slnkom. Celková biomasa a plocha listov týchto rastlín bola v priemere o 10 % nižšia ako u rastlín bez obmedzenia. To znamená, že rotácia za slnkom je dôležitá pre mladé rastliny kvôli intenzívnejšiemu rastu.

slunecnice-AUTUMN-BEAUTYSpätná rotácia na východ počas noci znamená, že tento proces zahŕňa mechanizmy regulácie denných rytmov. Vedci to potvrdili tým, že preniesli slnečnice z poľa do miestnosti s konštantným osvetlením priestoru (rastliny ešte niekoľko dní vykonávali rotáciu) a vnútili im umelý 30 hodinový cyklus osvetlenia (rytmus obratov rastliny sa odchýlil a vrátil sa k norme pri 24 hodinovom cykle).

Slnečnica nemá listové podložky – špeciálny pohybový aparát, ktorý zabezpečuje heliotropizmus u niektorých druhov rastlín. Vzhľadom na to, že amplitúda pohybu slnečnice sa znižuje podľa rastu, až do úplného zastavenia u zrelých rastlín, vedci predpokladajú, že rotáciu slnečnice za slnkom zabezpečuje nerovnomerné predĺženie stonky počas dňa.

Experimenty s rastlinami zbavených rastového hormónu, a tiež štúdium génovej aktivity na západnej a východnej strane stonky, potvrdilo túto hypotézu. Ukázalo sa, že rast západnej strany stonky je intenzívnejší v noci a potrebný rast východnej strany stonky sa reguluje na svetlo citlivým mechanizmom (najmä prerozdelením hormónu auxínu pod vplyvom fototropinov).

Preložil: OZ Biosféra www.biosféraklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie