Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Tajomstvá slovanského staviteľstva

11Tajomstvá slovanského staviteľstva z dreva môžu pomôcť riešiť problém odlesňovania a zvýšiť počet a kvalitu lesných porastov. Našim predkom bolo známe, že dokonca čas spílenia stromu má rozhodujúci vplyv na kvalitu dreva. Napríklad, strom vyrúbaný v určitom čase sa môže ľahko vznietiť a rovnaký strom vyrúbaný v inom čase nehorí vôbec.

Vplyv fázy mesiaca v lesnom hospodárstve

Jednou z najdôležitejších úloh našej doby je ochrana a zachovanie lesov na Zemi, zdroj veľkolepého bohatstva a dreva, ktoré v priebehu tisícročí darovalo ľudom teplo, nástroje, ochranu, krásu vďaka práci a umeniu veľkých majstrov.

Vklad, ktorý môže priniesť znovuobjavenie starých pravidiel starostlivosti o les a výrubu lesa je veľmi veľký. V mnohých ohľadoch je strom veľmi živý „materiál“, dokonca aj potom, ako bol vyrúbaný. V závislosti od druhu stromu, ročného obdobia, času výrubu, fázy mesiaca schne rýchlo alebo pomaly, zostáva mäkké alebo tvrdé, stáva sa ťažkým alebo ľahkým, vytvára trhliny alebo zostáva neporušené, ohýba sa alebo zostáva rovné, hnije alebo zostáva zdravé, atď.

V princípe na výrub nie sú žiadne vhodné alebo nevhodné dni. Rozhodujúci je účel použitia. Je veľký rozdiel, či je strom určený na podlahy, sudy, mosty, stropné konštrukcie, hudobné nástroje alebo rezbárske práce. Samozrejme, že je potrebné vziať do úvahy druh stromu, jeho vek a formu tvaru. Strom rastie rovno kolmo nahor alebo je skrútený doprava alebo doľava. Rozdiel je ľahko vidieť, kôra stromu sa špirálovito krúti doprava smerom k vrcholu. Tento špirálovitý smer otáčania je potrebné brať do úvahy pri účele použitia stromu, napríklad pri strešných šindľoch by malo byť rovné alebo mierne stočené doľava. Pri vlhkom počasí sa drevo narovná, na slnku sa mierne ohýba a prepúšťa vzduch pod šindeľ, čo umožňuje preschnutie.

1385272076-938676-9191

kheD7nr_4B8

image

Pri drevených odkvapoch, ktoré sa už zriedka používajú, je to naopak. Strom by mal byť rovný alebo mierne stočený doprava, pretože strom stočený doprava sa po výrube „zastaví“, to znamená točenie nepokračuje. Strom stočený doľava by postupne odkvap ohýbal viac a viac, až by voda tiekla mimo. Je to zaujímavé, ale odpílený strom stočený doľava je pevnejší ako stočený vpravo alebo rovný. Okrem toho, blesky triafajú vždy výhradne strom stočený špirálovito doľava smerom nahor. Takže pri búrke si vždy vyberajte strom stočený doprava.

V mnohých krajinách pri nákupe dreva venujú pozornosť, v akom čase bola vykonaná ťažba. Napríklad v Brazílii, v južnom Pacifiku, v Rakúsku niektoré firmy uzatvárajú zmluvy, v ktorých je špeciálny bod, ktorý zaväzuje drevorubačov robiť výrub iba v určený čas. Samozrejme, je veľa ľudí, ktorí neobracajú pozornosť na vhodnú chvíľu výrubu kvôli organizačným dôvodom, alebo tomu nepripisujú veľký význam, alebo nemajú dostatočné znalosti. Pravdepodobne drevená lavica alebo skriňa zo stromov vyrúbaných v pravú chvíľu bude o niečo drahšia, ale bude kvalitnejšia, trvácnejšia a kompatibilná s prostredím.

Často je vidieť, že prírodné drevo použité na fasádach už po niekoľkých rokoch vyžaduje ďalšie ošetrenie impregnačnými prostriedkami. Spočiatku boli krásne predstavy, ale postupne prichádza rozčarovanie nad postupným zvetrávaním a hnilobou dreva. Všetkým týmto problémom by sa dalo predísť, pokiaľ by boli stromy vyrúbané v súlade s fázami mesiaca. Pokiaľ sa niekto opýta, kde je možné nájsť dodávateľa dreva vyrúbaného „v pravý čas“, tak odpoveď je jednoduchá. Kto hľadá, ten nájde. Dnes už je viac dodávateľov „mesačného dreva“.

luna1_480_270

Kto prechádza životom s otvorenými očami nájde na mnohých miestach dôkazy a svedectvá o využívaní mesačného dreva našimi predkami. Na dedinách, v múzeách, v skanzenoch, ako inak by bolo možné postaviť domy, chrámy, mosty z dreva, ktoré vydržali stovky rokov bez poškodenia. Dokonca komíny a krby celé z dreva, v ktorých horel oheň stovky rokov.

Skúsení lesníci môžu rozprávať zo svojich skúseností, napríklad ako povaha poškodenia lesov po búrke ovplyvňuje kvalitu dreva. Stromy vytrhnuté aj s koreňmi vplyvom búrky sa vôbec nehodia na stavebné účely alebo nábytok. Naopak, ako palivo alebo materiál na rôzne iné účely sú výborné. Zakaždým to môže byť ale iné, záleží na fáze mesiaca, ktorá bola počas búrky.

Napríklad poškodenie lesa búrkou v dňoch Škorpióna býva katastrofálne, lykožrút napáda drevo ako myš syr, výborne sa množí a prechádza na zdravé stromy. Toho by si mali byť vedomí lesníci, ktorí sa chystajú v dňoch Škorpióna prerezávať a čistiť les.

V knižnici odboru lesného hospodárstva v Rusku je stará kniha, ktorá obsahuje ustanovenia pre prácu v lese zostavené pred niekoľkými storočiami. Táto kniha obsahuje presné inštrukcie načasovania výrubu stromov s fázami mesiaca, aj stanovené pokuty v prípade nedodržania týchto predpisov. Niektorí starí dôchodcovia lesníci si ešte pamätajú rozprávanie svojich dedov o prísnom dodržiavaní vhodného načasovania výrubu stromov a starostlivosti o les. Je nutné sledovať vhodné načasovanie, pretože vhodný čas sa každý rok o niečo mení a niektoré vhodné okamihy sa objavujú iba raz za dva roky.

0016-022-Objasni-frazeologizm-30

Prípravky na ochranu dreva sa vôbec nepoužívali, pretože voľba vhodného okamihu zabezpečovala požadovaný účinok zakonzervovania dreva a jeho trvácnu ochranu.

Veľké krupobitie, ktoré 12. 7. 1984 polámalo vrcholky mnohých ihličnatých stromov zapríčinilo, že začali pomaly zhora smerom nadol podliehať hnilobe a nakoniec vyschli. Pravidlo vhodného okamihu hovorí, že tieto stromy sa mohli zachrániť, pokiaľ by sa u ihličnatých stromov v 4 fáze ubúdajúceho mesiaca, najlepšie v deň novolunia, odstránili vrcholce a u listnatých stromov konce vetvičiek. V ten deň počas splnu príroda ukázala opačný efekt. Strata vrcholu v tento deň znamená skoro istú postupnú smrť stromu.

Výber vhodného okamihu na ťažbu dreva

Takmer všetci ľudia, ktorí sa zaoberajú ťažbou a spracovaním dreva vedia, že v zime je najlepší čas na výrub. Miazga ide dolu a strom potom, ako je spílený, menej pracuje. Avšak existuje ešte veľa vhodných okamihov, ktoré výrazne ovplyvňujú rôzne vlastnosti dreva. Kópia knihy z roku 1912, ktorá bola zostavená pred niekoľkými storočiami, obsahuje celý rad pravidiel, ktoré platia aj dnes:

  1. Pre výrub a klčovanie lesa sú najvhodnejšie tri dni: 3. apríl, 22. jún, 30. júl, najlepšie pri ubúdajúcom mesiaci.
  2. Stromy určené pre nábytok je najlepšie vyrúbať prvých osem dní po novoluní v decembri. Stromy určené pre rôzne remeselné a dekoračné účely je najlepšie vyrúbať v novoluní v dňoch Škorpióna.
  3. Aby drevo nehorelo je nutné ho vyrúbať počas dvoch posledných dní v marci pri ubúdajúcom mesiaci v dňoch Ryby.
  4. Aby drevo dobre odolávalo ohňu je nutné ho vyrúbať iba v jeden deň, 1. marca po západe slnka.
  5. Aby drevo rýchlo neschlo je nutné ho vyrúbať na tretí deň jesene. Začiatok jesene je 24. septembra na severnej pologuli.
  6. Stromy na palivové drevo sa majú rúbať v októbri v prvej fáze pribúdajúceho mesiaca.
  7. Stromy určené na dosky a hranoly je nutné rúbať v dňoch Rýb pri pribúdajúcom mesiaci. Vtedy nebudú podliehať hnilobe.
  8. Stromy určené na mosty a lode je nutné rúbať v dňoch Rýb alebo Raka pri ubúdajúcom mesiaci.
  9. Aby bolo drevo ľahké, musí sa rúbať v auguste v dňoch Škorpióna. Vyrúbané v auguste v dňoch Býka bude ťažké.
  10. Aby drevo nepraskalo, musí sa rúbať pred novoluním v novembri.
  11. Drevo odolné voči opotrebovaniu sa musí rúbať 22. júna medzi 11 a 12 hodinou.
  12. Drevo určené na rôzne nástroje je nutné rúbať 26. februára pri ubúdajúcom mesiaci, najlepšie v dňoch Raka.

Všetky tieto pravidlá sú vyskúšané v praxi.

Ing. Sergej Denisov

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie