Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Sepp Holzer: Na čo sa zamerať pri prírodnom včelárení

1167_1Rebel a horský farmár Sepp Holzer obhospodaruje vyše 50 ha pôdy v Alpách vo výške 1300 – 1600 m.n.m prírodným spôsobom podľa princípov permakultúry. Pestuje ovocie, zeleninu, vodné rastliny a chová rôzny dobytok, ryby, včely. Dokázal vytvoriť určitú špecifickú mikroklímu aj vďaka zapracovaným vodným prvkom. Na jeho farme je okolo 70 jazier a rybníčkov. Usporadúva semináre a kurzy, ktoré sú navštevované záujemcami o prírodné hospodárenie z celého sveta.

Prírodné včelárenie:

  • Podľa možností vytvárať podmienky pre včely čo najviac podobné prirodzeným. Úľ vyrobiť s izoláciou z neošetreného prírodného dreva. Drevo nie je nutné ničím dezinfikovať, včely sa o to samé postarajú. Drevo ma plniť len jednu funkciu, má dýchať. Doporučuje sa robiť dvojité steny, pretože lepšie kompenzujú zmeny teploty pri extrémnom chlade a vysokých teplotách.
  • Vnútorné vyplnenie úľov podľa možností tiež vyplniť z prírodných materiálov. Rovné, pravouhlé formy sú dobré pre pohodlie včelárov, ale nie pre včely, pretože rohy sú mŕtve zóny. Pokiaľ bude treba, včely sa prispôsobia aj k rámikom, ale ja uprednostňujem iba prírodné dielo.
  • Zabezpečiť konštantnú vyrovnanú teplotu v úli. V podmienkach čo najbližšie k prirodzeným sa o to včely postarajú samé. Plasty nemajú čo v úli robiť.
  • Zostrojiť úľ tak, aby leták nebol príliš veľký, vtedy sa doňho nedostanú myši alebo sršne.
  • Robiť všetko preto, aby včely vykonávali čo najviac prác samé, vtedy budú zdravé.
  • Čo najmenej otvárať úľ.

123

  • Ponechať včelám dostatočné množstvo prírodného kŕmenia. Oni potrebujú med, pretože v cukrovom roztoku nie je dostatočné množstvo energie. Najvyšší zisk včelár nedostane z medu, ale z dobrých životných podmienok včiel.
  • Zabezpečiť rovnomernú medonosnú pastvu. Počas celého vegetačného obdobia má byť zabezpečený prístup k peľu a nektáru, podľa možností vďaka rôznej rastlinnej rozmanitosti. Čím väčšia rastlinná rozmanitosť, tým zdravší bude včelí roj. Medonosná pastva by sa nemala prerušiť ako je to vidieť pri monokultúrach. Včely objavia obrovské polia rozkvitnutej repky alebo slnečnice a o pár dní sú polia prázdne, vtedy včely zažívajú stres.
  • Držte včely neďaleko od medonosných pastvín. Pokiaľ je vzdialenosť väčšia ako 2 km, včely sú vyčerpané a spotrebujú väčšinu čo nazbierali. V tomto prípade larvy hladujú.
  • Uistite sa, že na pastvinách sa nevyskytujú jedovaté rastliny, pretože z ich peľu robia včely med.
  • Vysádzajte pred úľom byliny husto ako je to len možné, aby tvorili jednotný koberec široký 3 – 4 m. Najlepšie tymián, majorán a iné aromatické liečivé trvalé byliny, ktoré obsahujú veľké množstvo esenciálnych olejov. Tak sa sformuje pred úľom skutočný kvetinovo-bylinný koberec, na ktorom včely tiež nájdu peľ a nektár. Pritom sa včely otierajú o rastliny a éterické oleje zostávajú na ich krídlach. Potom včely automaticky zanesú éterické oleje do plastov v úli, čo je najlepším ochranným prostriedkom pred rôznymi druhmi kliešťov, roztočov a prevenciou pred varroázou.
  • Pre posilnenie tohto efektu, umiestnite nad otvor letáku pod uhlom neveľkú drevenú doštičku, ktorá bude pre včely vodítkom, aby pristávali viac horizontálne ako vertikálne. Vtedy budú musieť letieť nízko nad bylinným kobercom alebo sa predierať cez rastliny. Efekt uvoľňovania éterických olejov posilníme, ak nožnicami ponastrihávame vrcholce niektorých rastlín. Vtedy sa éterické oleje budú viac uvoľňovať smerom nahor a včely ich viac absorbujú.

sepp_holzer_8

kramet_voda_lavky

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

kramet_voda_vyklad

sepp_holzer_27

kramet_rak3

kramet_mlyn2

sepp_holzer_1_1

Sepp Holzer

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie