Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Ringelmannov efekt

vMgA6-1CpgUV roku 1927 bola vykonaná séria zaujímavých experimentov, ktorých výsledok sa dnes už často nespomína. Výsledky týchto experimentov boli v psychológii zaznamenané ako „Ringelmannov efekt“. Pri experimentoch vzali obyčajných ľudí a vyzývali ich, aby zdvíhali závažia. Každému zaznamenali váhu, ktorú zdvihol. Potom ľudí zoradili do skupín, najprv po dvoch, potom po štyroch, ďalej po ôsmych.

Očakávania boli jasné, pokiaľ jeden človek môže zdvihnúť napríklad 100 kg, tak dvaja musia spolu zdvihnúť 200 kg, alebo ešte viac. Koniec koncov, mýtická predstava o tom, že skupinová práca umožňuje dosiahnuť viac, že jej výsledok presiahne súčet jednotlivých výsledkov členov skupiny, bola značne rozšírená.

Ale výsledky ukázali inú skutočnosť. Dvaja ľudia zodvihli iba 93 % zo súčtu ich jednotlivých výsledkov a osem ľudí už iba 49 %.

А2(18)

Výsledky sa preverili aj inými úlohami, napríklad v preťahovaní lanom. A opäť rovnaký výsledok. Zvyšovaním počtu skupín sa výkon iba znižoval.

ringelmann

Dôvod je jasný, keď sa ja spolieham sám na seba, vkladám do toho všetko úsilie. V skupine je možné šetriť silu, veď si to nikto nevšimne, ako príbeh o dedinčanoch, ktorí sa rozhodli zložiť sa na sviatok po vedre vodky. Z každého dvora vedro vodky. Nakoniec vysvitlo, že sud bol plný čistej vody, každý priniesol vedro vody, pretože sa spoliehal na to, že v celkovom objeme jeho chytrosť nebude vidieť.

V súvislosti s týmto efektom, v prípade sociálnej pasívnosti, môžeme povedať, že chápeme jej pôvod, aj k čomu vedú, v prípade zlyhania, výsledky do nuly. Aj keď nie hneď, ale zotrvačnosť funguje jasne. Musíme povedať, že žiadne sociálne technológie zatiaľ nedokázali prekonať Ringelmannov efekt. Čím je väčšia skupina, tým má človek väčšiu tendenciu prejavovať pasívnosť.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie