Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Pohár šampanského dokáže na mesiac utlmiť tvorivé schopnosti!

shampanskoeNa Moskovskej univerzite uskutočnili zaujímavý experiment, v ktorom skúmali tvorivé schopnosti laboratórnych krýs. Podstata experimentu bola v tom, že vybrali dvadsať krýs a rozdelili ich do dvoch skupín. Krysy kŕmili, ale desať z nich pilo iba čistú vodu a desať krýs pilo pivo. Vedci sledovali, ako sa rozvíjajú tvorivé schopnosti u krýs z oboch skupín. Krysy jeden deň nekŕmili a potom hladnú krysu postavili pred labyrint zatočený v smere hodinových ručičiek, v ktorom boli štyri slepé uličky a v strede sa nachádzal kus slaniny.

Zazvoní zvonček, dvierka sa otvoria. Hladná krysa cíti zápach slaniny, vyrazí do labyrintu a začína hľadať cestu do stredu. Vedci stopkami zaznamenávajú čas, za koľko sa krysa dostane do stredu labyrintu ku slanine.

Prvá triezva krysa sa dostala k slanine za 15 sekúnd. Postavili ju znovu na štart a vyrazila znovu. Druhýkrát sa dostala do centra za 14 sekúnd. Tretíkrát za 13 sekúnd. Štvrtýkrát za 12 sekúnd. Vedcom bolo všetko jasné, krysa si pamätá cestu. Ale na piatykrát krysa predviedla veľký akt tvorivosti, keď si náhle uvedomila: „Načo ja leziem do slepých uličiek, stačí, keď sa budem držať pravým plecom steny a dôjdem do cieľa!“. A stačili jej iba tri sekundy a bola v cieli. Krysa sa naučila najkratšiu a najrýchlejšiu trasu.

Potom tú istú krysu umiestnili pred rovnaký labyrint, s rovnakými slepými uličkami, ale zatočený proti hodinovým ručičkám. Na prvýkrát krysa prišla do stredu za 18 sekúnd. Na druhýkrát za 15 sekúnd a už na tretíkrát krysa prejavila akt tvorivosti: „Tu sa drž plecom steny a týmto smerom prídeš do cieľa,“ a za tri sekundy bola v strede. Krysa úlohu vyplnila.

Ďalej začali skúmať tvorivé schopnosti krýs „pivárov“. V správe sa píše: „Tieto krysy, dokonca aj hladné, sa experimentu zúčastňovali s menšou ochotou. Niekedy sa krysa dostala do slepej uličky, oprela sa nosom o zem a stála, alebo vrážala do steny, až ju vedci otáčali a posúvali vpred. Inak by zahynula v tomto labyrinte, bez toho, aby si všimla, že existuje cesta von.“

Na prvý pokus prišla krysa „pivár“ do stredu za 90 sekúnd. Druhýkrát za 110 sekúnd. Tretíkrát za 90 sekúnd. Štvrtýkrát za 120 sekúnd… Zakaždým išla krysa po tej istej ceste do tých istých slepých uličiek a nijaký tvorivý akt sa u nej neprejavil.

Ale keď tejto kryse postavili labyrint zatočený na opačnú stranu, začali sa diať zaujímavé veci. Na prvýkrát krysa prišla do cieľa za 100 sekúnd. Druhýkrát za 150 sekúnd. Tretíkrát za 200 sekúnd a s každým ďalším pokusom išla krysa stále s menšou ochotou. Všetko v nej protestovalo: „ako je to možné, veď som si zvykla chodiť tak a tu je potrebné takto“. Experiment ukázal, ako napríklad pivo vplýva na tvorivé schopnosti.

landauMimochodom, známy fyzik a nositeľ Nobelovej ceny Lev Davidovič Landau, ktorý pochádzal z Baku, vo svojej knihe píše:

„Keď ma na Nový rok prehovorili vypiť pohár šampanského, ja som celý január nemohol normálne pracovať. Mesiac som nemohol vôbec pracovať, hlava mi nefungovala.“ To znamená, že pohár šampanského mu na mesiac úplne „vypol“ tvorivé schopnosti. Až po mesiaci sa mozog dostal do normálneho stavu a mohol znovu pracovať ako fyzik – teoretik.

Týmto spôsobom alkoholom ohlupujú celý náš národ. Raz, dvakrát do týždňa pohár piva a intelekt národa klesá dolu.

Profesor Vladimír Ždanov

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

triezvost+Projekt: Triezvosť ako norma života!

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie