Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Naši predkovia cítili elektrické a magnetické polia

ebooks_preview_images_ebooks327059_i_001Vedci z University of Massachusetts Medical School tvrdia, že človek by mohol cítiť magnetické pole a orientovať sa podľa neho bez kompasu ako napríklad holub. Pretože všetko na taký kompas v sebe človek má a to plne funkčné.

Oči vtákov, cicavcov a hmyzu sú vybavené určitou bielkovinou cryptochromom, ktorá umožňuje reagovať na magnetické pole. Cryptochrom majú aj ľudia, ale nefunguje, minimálne s takou silou ako u zvierat.

Neurobiológ Steven Reppert uskutočnil experiment, pri ktorom hľadal počiatok šiesteho zmyslu u ľudí. Vycvičil muchy, aby prešli cez labyrint a orientovali sa s pomocou umelo vytvoreného magnetického poľa. Muchy znovu a znovu úspešne zvládli úlohu vďaka „magnetickej“ bielkovine. Následne vedec zbavil muchy cryptochromu a oni sa prestali orientovať v labyrinte.

Nakoniec vedec aplikoval muchám ľudskú „magnetickú“ bielkovinu a schopnosť orientovať sa podľa magnetického poľa sa vrátila. To potvrdilo, že náš cryptochrom je plne funkčný a svoju funkciu vykonáva, ale človek ho vôbec nevyužíva.

3182153Záver neurobiológa znie, že príroda nadelila aj človeka citlivosťou na magnetické polia. Avšak táto schopnosť, ktorú zo začiatku využívali naši predkovia, sa stratila v procese evolúcie (alebo degradácie). Možno sa šiesty zmysel stal zbytočným a ľuďom stačilo iba päť.

„Šiesty zmysel u človeka je, to je potrebné priznať, ale spôsob, akým používame magnetickú citlivosť, zatiaľ nie je jasný,“ hovorí vedec Steven Reppert.

Na začiatku evolúcie všetky stavovce cítili aj elektrické pole. V skutočnosti boli jasnovidnými. Napríklad dravá morská ryba žijúca pred 500 miliónmi rokov bola vybavená špeciálnymi bunkami elektroreceptormi. Americkí vedci zistili, že táto ryba je v priamom evolučnom vzťahu s 30 tisíc druhmi zvierat obývajúcich planétu. Vedci veria, že túto schopnosť mal aj človek.

Vedúci výskumu, profesor ekológie a biológie Willy Bemis z Cornellovej univerzity prišiel k záveru, že niektoré súčasné druhy, ktoré majú šiesty zmysel, ako napríklad vtákopysk a dikobraz, ho nerozvinuli v procese evolúcie, ale zachovali si tieto špecifické schopnosti zo „základného súboru“ založeného prírodou. Iné druhy túto schopnosť stratili.

Podľa Bemisa, špecifické bunky a zodpovedajúce gény nezmizli bez stopy, ale iba spia. Z tohto dôvodu je možné predpokladať, že aj v ľuďoch sú uložené veľké schopnosti, ale nie sú si toho vedomí. Nepoužívajú, nerozvíjajú a netrénujú ich. Iba niektorí jedinci, určitým spôsobom, realizujú omrvinky z veľkého potenciálu daného prírodou.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie