Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Mittleiderova metóda úzkych záhonov pre pestovanie zeleniny 1/3

Viete si vyrobiť jedlo? Pestovanie si vlastného jedla je ako tlačenie si vlastných peňazí. Prečo je to tak? Ak máte vlastné jedlo, nepotrebujete peniaze, ak nepotrebujete peniaze, nemusíte otročiť na vykorisťovateľov. Mittleiderova metóda je silný nástroj, ktorý vám už nikto nedokáže zobrať, ktorý vám zabezpečí to najdôležitejšie – vaše prežitie.

Každý, kto niekedy pracoval aspoň jednu sezónu metódou úzkych záhonov, sám sa presvedčí o obrovských možnostiach tejto metódy, a už sa nemôže jednoducho vrátiť k tradičnej technológii. Vypestujete pre seba zeleninu neopísateľnej chuti, ktorá sa nevojde do chladničky ani hrnca. Chemické analýzy zeleniny dopestovanej na úzkych záhonoch nespočetnekrát potvrdili najvyššiu kvalitu bez obsahu dusičnanov.

Čo je Mittleiderova metóda?

Mittleiderova metóda je záhradnícka technológia pestovania zeleniny najvyššej kvality na úzkych záhonoch pod holým nebom alebo vo fóliovníku, či skleníku, určená pre rodinné záhrady a malé farmy.

Mittleiderovu metódu vyvinul Dr. Jacob R. Mittleider (USA, 1918 – 2006), svetovo preslávený medzinárodný poľnohospodársky poradca. Vyvinul túto metódu pre rodinné záhradníčenie a ako program rozvoja poľnohospodárstva v 27 rôznych krajinách sveta. Mittleiderova metóda je založená na 55 rokoch štúdia, výskumu a záhradníckych skúseností. Používa sa viac ako 35 rokov v 27 krajinách sveta.

Mittleiderova metóda umožňuje záhradkárovi hojne zvýšiť úrodnosť zeleniny a ďalších plodín na takmer akejkoľvek pôde, prakticky v každom ročnom období, takmer v akomkoľvek prostredí a prakticky v akejkoľvek nadmorskej výške. Metóda je založená na maximálnom využití priestoru, času a zdrojov.

Mittleiderova metóda poskytuje okamžité výsledky ihneď v prvej sezóne v podobe vysokých výnosov prvotriednej zeleniny.

Mittleiderovu metódu môžete použiť na pestovanie plodín buď na pôdnych úzkych záhonoch alebo vyvýšených úzkych záhonoch– boxoch.

Aj keď dobré pôdy sú na pestovanie zeleniny najžiadanejšie, pomocou Mittleiderovej metódy môžu byť vysoko produktívne záhrady prevádzkované na akejkoľvek pôde. Metóda dokonca umožňuje, že v prípade potreby si môžete samotnú pôdu na pestovanie zeleniny vyrobiť.

Dva spôsoby pestovania

Pri plánovaní záhrady sa musíte najprv rozhodnúť, či chcete použiť pôdne úzke záhony alebo vyvýšené boxy. Obe možnosti, pôdne úzke záhony, aj vyvýšené boxy, prinášajú veľmi úspešné výsledky. Vo vašej záhrade sa môžete rozhodnúť využiť jeden alebo oba spôsoby súčasne. Oba spôsoby je možné úspešne používať i v skleníkoch alebo fóliovníkoch.

Prvý spôsob: PÔDNE ÚZKE ZÁHONY

Sú záhony vytvarované len zo samotnej pôdy. Pôdne úzke záhony sú vytvarované úzke pruhy pôdy pripravené pre vysoký výnos a bohatú úrodu. Pôdne záhony sú zvyčajne 45 cm široké. Ich dĺžka sa môže líšiť v závislosti na veľkosti vašej záhrady. Šírka pôdnych záhonov by však mala byť vždy 45 cm. Chodníky medzi záhonmi by mali byť široké 105 cm. Šírka chodníkov v žiadnom prípade nesmie byť menšia ako 75 – 60 cm, inak rastliny nebudú mať dostatok svetla a priestoru pre rast. Maximálna šírka chodníkovje 2,5-3 m.

Po celom obvode záhona po krajných stranách záhona sú 10 cm vysoké hrebene – kopčeky, ktoré zabraňujú stekaniu vody zo záhona. Vnútro záhona musí byť vo vodorovnej rovine.

Rastliny sa vysádzajú v 1 – 2 radoch z vnútornej strany kopčekov – hrebeňov. Hnojivo sa sype v úzkom pruhu pozdĺžne záhona dostredu medzi hrebene na povrch pôdy, 10 cm od rastlín. Takto umiestnené hnojivo nespôsobuje rastlinám popálenie. Hnojivo sa aktivuje – rozpustí preliatím vodou počas zavlažovania. Polievajú sa len záhony, nie chodníky.

Výhody pôdnych úzkych záhonov:

  • vyžadujú menej práce,
  • vyžadujú menšie počiatočné náklady,
  • sú jednoduchšie pre začiatočníkov,
  • môžu byť použité v akomkoľvek druhu pôdy,
  • veľmi dobre zadržiava vodu a zabraňuje podmáčaniu,
  • možno obrábať zo všetkých strán.

Druhý spôsob: VYVÝŠENÉ ÚZKE ZÁHONY – BOXY

Sú rámy bez dna naplnené pôdou. Vyvýšené boxy sú obvykle vyrobené z drevených alebo betónových rámov a tie sú osadené na mieste do vodorovnej roviny.

Môžu byť rôznej dĺžky alebo šírky, ale väčšina ľudí používa buď „mini“ boxy 45 cm široké, alebo „štandardné“ boxy 120 – 150 cm široké. Hĺbka boxov je 20 cm.

Vyvýšené boxy sú zvyčajne naplnené „vyrobenou pôdou“ zo zmesi pilín a piesku, alebo iných kombinácií inertných a organických materiálov, spolu s vyváženými hnojivami. Vyrobená pôda sa v rámoch používa nastálo rok čo rok, nikdy sa nemení ani nelikviduje.

Výhody vyvýšených záhonov – boxov:

  • môžu byť postavené takmer kdekoľvek, i na asfalte, dlažbe alebo betóne, parkovisku či streche,
  • pôda v boxoch je stále udržiavaná vlhká a mäkká, takže korene ľahko prenikajú do hĺbky,
  • záhony nie sú závislé na stave miestnej pôdy,
  • zabezpečujú dokonalé odvodnenie a prevzdušňovanie pre korene a vyváženú výživu rastlín,
  • vegetačné obdobie sa predlžuje, pretože pôda sa na jar zahrieva rýchlo a tým podporuje rast,
  • pôsobí ako regulátor teploty, pretože v lete pôda udržuje korene chladné,
  • výrazne sa znižuje zaburinenie,
  • veľmi dobre zadržiava vodu,
  • v porovnaní s tradičnými záhonmi na prírodnej pôde boxy zaberajú menej miesta a dosahujú oveľa vyššie výnosy.

V ďalšom článku si povieme o výhodách Mittleiderovej metódy.

KONTAKT PRE VIAC INFORMÁCIÍ O MITTLEIDEROVEJ METÓDE PESTOVANIA ZELENINY:

Slovenská republika:

mobil: +421 911 693 790
e-mail: planetaopic@gmail.com

USA, webstránka neziskovej nadácie Food for Everyone:

www.growfood.com

USA, webstránka Dr. Jacob R. Mittleider Memorial:

www.jacobmittleider.com

Metóda pestovania podľa Igora Ljadova: Minimum práce – maximum úrody

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie