Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Krym sa pomaly mení na polopúšť

227Súčasný Krym, to je úzky horský pás lesov pozdĺž južného pobrežia a rozsiahle stepné pásmo tiahnúce sa od severných výbežkov Krymských hôr až po severne ležiaci Sivaš. V niektorých miestach je možné v lete vidieť doslova apokalyptický obraz hodný Sahary alebo Gobi. Krym sa pomaly, ale isto začína meniť na polopúšť a trpí nedostatkom vody, ale nebolo to vždy tak.

Do začiatku 19. storočia bola väčšia časť Krymu zalesnená. Tam, kde v súčasnosti vidíme charakteristickú stepnú krajinu bola pred niekoľkými stovkami rokov zelená zalesnená krajina porastená dubmi a borovicami, tiekli tu desiatky riek a stovky potokov. Zachovali sa stovky odkazov o Lesnom Kryme v literatúre a svedeckých popisoch. Puškin opisuje Salgir ako splavnú rieku vlievajúcu sa do Azovského mora. V súčasnosti je to plytká riečka, ktorá na jar nedosahuje ani Azovské more a stráca sa v krymskej stepi.

Kedy a kým boli krymské lesy zničené? Priamu odpoveď je ťažké zistiť, ale zachovali sa archívne materiály o stavbe miest na pobreží Čierneho mora v dobách Kataríny II. Všetky tieto mestá postavené na ruinách miest Védickej Rusi boli postavené z krymského lesa. Krymský dub a borovica limba tvorili základné stavebné materiály. Trestné výpravy na Kryme, boli krytím pre dobývanie krymských lesov.

Zaujímavá je aj história vybudovania Čiernomorskej flotily Ruskou ríšou v 19. storočí. Všetky lode boli zostrojené z krymského dreva. Podľa záznamov sa na postavenie jednej lode strednej veľkosti spotrebovalo okolo 40 dubových hájov a lodí bolo zostrojených stovky kusov. Odlesňovanie Krymských lesov trvalo od polovice 18. storočia viac ako 100 rokov. Až počas doby Alexandra II. rozsah devastácie začal klesať, ale to zostali lesy na Krymskom polostrove už iba na hornatom juhu krajiny. Invázia južných semitských kmeňov do severných krajín opísaná v Starom Zákone prebiehala tiež pod heslom vytínania posvätných hájov a lesov.

V 50. až 80. rokoch minulého storočia v dobách Sovietskeho zväzu boli uskutočnené masívne snahy o obnovenie Krymských lesov, ale aj tak to bolo zjavne nedostatočné. Odlesnenie Krymu je ukážkovým príkladom, ako sa zo živej zelenej krajiny s pravidelnými zrážkami a s množstvom riek a potokov môže stať stepná suchá krajina..

1435832117_sentyabr-v-krymuStepnoy-Kryimcrimea1

Satellite_picture_of_Crimea,_Terra-MODIS,_05-16-2015

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie