Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Keď vtáci spievajú, choroby odchádzajú

untitledVtáky hrajú v našom živote väčšiu úlohu, ako si dokážeme predstaviť. Komunikácia s vtákmi presvedčila ornitológa, doktora biologických vied, Valerija Dmitrieviča Iličjova, že hlasy vtákov majú liečivé účinky na človeka.

Príroda obdarila vtákov jedinečným mechanizmom vydávania zvuku, hovorí Valerij Dmitrievič. Hlasový aparát vtákov predstavuje akýsi mini orchester – duo alebo kvarteto, s pomocou ktorého operený zázrak prírody vykonáva svoju virtuóznu hudobnú tvorbu. Spievanie vtákov nemôže nechať človeka ľahostajným. Upokojuje, raduje, nastaví na romantickú náladu, lieči dušu a privádza do rovnováhy všetky procesy odohrávajúce sa v jeho tele. Spev vtáka tvorí harmóniu duše, mysle a tela, to znamená, pomáha človeku vyliečiť sa.

Valerij Dmitrievič Iličjov vysvetľuje terapeutický účinok vtáčieho spevu na človeka. Zvuk sa dostáva cez ucho do takzvanej sluchovej kôry mozgu, dráždi ju a ona dráždi zvyšok mozgovej kôry. Vzhľadom na to, že všetky funkcie organizmu sa regulujú mozgom, zmeny vyskytujúce sa v mozgu ovplyvňujú úplne všetky fyziologické procesy. Dokonca jednoduchá vibrácia zvuku môže mať vplyv na funkcie akéhokoľvek orgánu až na úroveň bunky. Ale hudobné zvuky, to je v skutočnosti predovšetkým pevná a stabilná harmónia, ktorou sa riadia všetky orgány a systémy v ľudskom tele.

Človek je geneticky spojený so zvukmi, ktoré vydávajú vtáky a toto zvukové prostredie je mu od počiatku príjemné. Hlas vtákov je zakotvený v mozgových štruktúrach človeka ako stimul spojený s radosťou a spojenie medzi pozitívnymi emóciami a fyzickým zdravím je dobre známy.

file5181268512066Iličjov si všimol, že medzi ľuďmi žijúcimi v prostredí vtákov je veľa dlho žijúcich. Vysvetľuje to tým, že všetky biologické procesy v ľudskom organizme sú synchronizované spevom vtákov. Keď začali ľudia žiť vo veľkých mestách, sami sa pripravili o možnosť komunikovať s vtákmi v ich prirodzenom prostredí. Ale dlho sa bez nich nezaobišli a začali vtákov držať v klietkach, aby bol malý spevák a lekár vždy po ruke.

Napríklad spev slávika povzbudzuje a vytvára náladu k práci. Veľmi dobre lieči depresie, neurózy a zmierňuje bolesti hlavy. Podobný účinok má na človeka aj energický spev černohlávka.

Búšenie srdca, arytmiu, môže odstrániť spev vtákov s pravidelnými rytmami ako je kanárik, drozd, pinka. Zvučná veselá melódia vydávaná stehlíkom alebo čížikom pomáha pri nervozite, podráždenosti a únave. Chronická hypertenzia sa lieči pokojným spevom drozda.

Zvukové vibrácie vydávané červienkou zbavujú bolestí hlavy, srdca, kĺbov, kŕčov v pečeni, žalúdku a cievach. Tieto harmonické zvukové vibrácie sú užitočné aj pre tých, ktorí trpia nespavosťou.

Po príchode do lesa alebo parku by sme mali byť schopní rozoznať požadovaný hlas vtáka a sústrediť sa na neho. Preto je dobré sa najprv naučiť rozlišovať hlasy vtákov zaznamenaných na zvukových nosičoch. Potom sa naučiť počuť hlas vtáka a prispôsobiť sa mu ako na špecifickú zvukovú vlnu, pritom vypnúť zvyšok zvukov v pozadí. To sú základy ornitoterapie.

Týmto nastavením si človek trpiaci, napríklad vysokým krvným tlakom, akoby vytvára kanál medzi určitou kombináciou zvukov a riadiacim centrom v mozgovej kôre, čím rozširuje cievy a odstraňuje kŕče. Spev drozda pomáha pri chronickom vysokom tlaku, a to najmä ak sa prechádzame v prírode častejšie. Zvuky vydávané drozdami svojimi frekvenciami pôsobia aj na centrá mozgu, ktoré sa dráždia pri chronických migrénach. V apríli na poliach zaznie spev škovránkov, ich spev sa leje s melodickými tretinami a spôsobuje radosť a mier v duši.

V prípade vtákov žijúcich v bytoch, Valerij Dmitrievič Ilčjov radí zabezpečiť, aby vták čo najviac spieval. K tomu sa používajú rôzne zvukové stimulátory ako sú zvukové nahrávky klasickej hudby, alebo vtáčí spev. Najjednoduchší spôsob je nechať tiecť a zurčať vodu  v kuchyni alebo v kúpeľni.

hqdefaultAkýkoľvek vták v dome má liečivé účinky, pretože zlepšuje náladu, rozptyľuje smútok a upokojuje bolesť. Všetky vtáky milujú svojich pánov a na láskavé správanie odpovedajú nádherným spevom. Veľmi prínosné je, ak s nimi komunikujú deti. Vtáky sú bytosti aktívne, rýchle a ich správanie je v súlade so zvedavou povahou dieťaťa. Keď sa dieťa učí hovoriť, je veľmi užitočné, ak má za partnera vtáčika, ktorý spieva, alebo hovorí. Pri speve vtákov sa u detí rozvíja hudobný sluch. Deti, ktoré sa ľahko rozrušia, sa stávajú pokojnejšími, lepšie zaspávajú a dlhšie spia. Hovoriace vtáky sú nezameniteľnými besedujúcimi partnermi a priateľmi osamelých ľudí.

Valerij Dmitrievič Ilčjov, spolu s doktorom biologických vied O. Silaevojom, vytvoril na základe nemocnice pri Moskve Centrum bioakustickej rehabilitácie. Jeho lekári hľadali cestu k rýchlemu zotaveniu pacientov po operáciách a chronických ochorení. Ilčjov navrhol pacientom počúvať zo záznamov kompozície zostavené z rôznych hlasov vtákov v závislosti od stavu pacientov a konkrétneho ochorenia. Výsledky rehabilitácie a liečenia pacientov sú veľmi pozitívne a zo začiatku doslova šokovali svojou účinnosťou. Bolesti hlavy ustupovali už po pol hodine počúvania a viac sa nevracali.

Tatjana Abramova

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie