Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Iatrogénia – poškodenie pacienta negatívnym pôsobením lekára

imagesUVKPK8U7V roku 1976 v Bogote, hlavnom meste Kolumbie, v dôsledku štrajku zmizli všetci lekári zo svojich pracovných miest na 52 dní, okrem lekárov prvej pomoci. Výsledkom bolo, že úmrtnosť klesla o 35 %. Zástupca Asociácie pohrebných služieb povedal: „Môže to byť náhoda, ale je to fakt.“

To isté sa stalo v Izraeli v roku 1973, keď lekári obmedzili komunikáciu s pacientmi na 7000 príjmov, oproti predchádzajúcim 65 000. Štrajk trval jeden mesiac. Pokiaľ lekári štrajkovali, počet hospitalizovaných pacientov sa znížil o 85 %. Podľa údajov jeruzalemských pohrebných spoločností sa úroveň úmrtnosti znížila o 50 %.

V Los Angeles v roku 1976 v dôsledku štrajku lekárov, ktorí protestovali proti zvýšeniu nákladov na poistenie v prípade lekárskych chýb, sa úmrtnosť znížila o 18 %. Počas tejto doby bolo vykonaných o 80 % operácií menej a paradoxne vo väčšine prípadov nevyhnutnosť operácií zmizla „sama od seba“.

Bohužiaľ, vo všetkých prípadoch, po ukončení štrajku úmrtnosť vzrástla na pôvodnú úroveň. Liečebný efekt štrajkov naznačuje myšlienku, že naše zdravie a dĺžka života je iba v našich vlastných rukách. Existuje pojem „iatrogénia, (od gréckeho iatros – lekár, génos – pôvod) – zhoršenie zdravotného stavu pacientov v dôsledku negatívneho pôsobenia lekárov.

V roku 2001 v USA iatrogénne faktory (fatálne reakcie na lieky, chyby lekárov, bezdôvodné chirurgické zákroky) spôsobili smrť 783 936 ľuďom. To znamená, že najnebezpečnejším „ochorením“ v USA je v súčasnosti samotný zdravotný systém. Pre porovnanie, v roku 2001 zomrelo v USA takmer 700 000 ľudí v dôsledku kardiovaskulárnych ochorení a približne 550 000 v dôsledku onkologických ochorení. Iatrogénia je najčastejšou príčinou úmrtí.

iatrogeniaPríčin je niekoľko, po prvé, ľudský faktor. Lekári, rovnako ako iní profesionáli, môžu byť kvalifikovaní a menej kvalifikovaní. Menej kvalifikovaní sa mýlia často a učia sa na svojich chybách, dôsledky ktorých znášajú pacienti. Ale aj kvalifikovaní lekári sa mýlia, pretože ľudský organizmus je zložitý, symptómy rôznych ochorení bývajú podobné, atď. Preto je možné povedať, že lekárske chyby sú objektívne nevyhnutné.

Druhým faktorom je negatívny vplyv liekov. V mnohých prípadoch sa lieky používajú nevhodne a nežiaduce účinky liekov sú niekedy nepredvídateľné. Dokonca aj ľudia s dobrým zdravotným stavom pri liečbe liekmi trpia vedľajšími účinkami liekov aj keď sú menej viditeľné.

Napríklad, farmaceutický koncern Bayer bol niekoľkokrát v centre medzinárodného škandálu, ktorý vypukol vo Francúzsku. Bolo zistené, že antikoncepcia od Bayeru môže spôsobovať negatívne symptómy až po paralýzu. Išlo o antikoncepčné pilulky 3. a 4. pokolenia. Po celom svete je už viac ako 13 000 sťažností, ktoré tvrdia, že pilulky spôsobujú napríklad trombózu a epilepsiu.

Taktiež vedci z Univerzity Harvard a Toronto popísali iatrogénny fenomén nazvaný „kaskáda udalostí“, ktorý vzniká, keď lekári chybne interpretujú vedľajšie účinky liekov ako prejav choroby. Na liečbu tohto „nového“ ochorenia sa predpisuje iný liek, čo môže viesť k novej negatívnej reakcii organizmu, atď. Týmto spôsobom, používaním stále viac agresívnejších prostriedkov v stále väčších dávkach lekári vytvárajú v organizme pacienta „časovanú bombu“, čo môže spôsobiť v konečnom dôsledku fatálne následky.

child_medicine

Globálny farmaceutický priemysel produkuje obrovské množstvo liekov, ktoré prinášajú nielen úžitok, ale aj reálne zdravotné riziká. Akýkoľvek liek sa v organizme delí na jednotlivé zložky a prakticky takmer neexistuje liek, ktorý by nemal vedľajšie nežiaduce účinky. Farmaceutické spoločnosti bohatnú na predaji liekov a snažia sa dosiahnuť masové očkovanie čo najväčšieho počtu chorôb. Stručne povedané, ak je medicína značne komercializovaná, starostlivosť o zdravie ide na vedľajšiu koľaj.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie