Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Fiodor Grigorievič Uglov o kefíre a iných mliečnych produktoch

imagesaaaFiodor Grigorievič Uglov 1904 – 2008, akademik Ruskej akadémie lekárskych vied, významný chirurg našej doby, žiak popredného ruského lekára N.N. Petrova, zakladateľa národnej onkológie.

Kyslomliečne produkty sú známe od staroveku a rozšírili sa po celom svete pre svoju nespornú diétnu a nutričnú hodnotu. Existujú dva typy kyslomliečneho kvasenia:

  1. Čisté kvasenie, kde sa vytvára iba kyselina mliečna, ako je napríklad: jogurt, kyslá smotana, kyslé mlieko.

  2. Zmiešané kyslomliečne kvasenie, kde sa vytvára kyselina mliečna a alkohol, ako je napríklad: kefír, kumys.

V prvom prípade sa zúčastňujú procesu kvasenia iba kyslomliečne baktérie a v druhom prípade kyslomliečne baktérie a kvasinky.

Pri výrobe kefíru sa používajú kultúry Streptococcus thermophilus, Lactobacillus bulgaricus a droždie. Po skvasení a zrení, aktivita baktérií mliečneho kvasenia sa rýchlo spomaľuje alebo úplne zastaví a činnosť kvasiniek pokračuje aj pri odporúčanej skladovacej teplote + 6 °С. To vedie k postupnému hromadeniu alkoholu.

V kravskom mlieku je priemerne 4,7 % mliečneho cukru, ktorý sa spotrebováva v procese kyslomliečneho kvasenia a 1/3 zostáva v produkte. Pri výskyte kvasiniek v kefíre počas skladovania, dochádza k postupnému zvyšovaniu hladiny alkoholu až do úplného spotrebovania cukru. Výsledkom je hladina alkoholu – ethanolu, ktorá sa podľa medicínskej encyklopédie pohybuje v rozmedzí od 0,12 % v jednodňovom do 0,88 % v trojdňovom kefíre.

Špeciálnu fázu predstavuje kvasinkové kvasenie v žalúdku a črevách po požití kefíru, kde pri teplote + 36 °С sa výrazne zrýchľuje a počas troch hodín trávenia sa všetok mliečny cukor uspeje zmeniť na alkohol.

Pri výrobe detského kefíru sa používa rovnaká konvenčná technológia, preto sa v detskom kefíre nachádza alkohol v rovnakých množstvách.

Tehotným ženám niektorí lekári odporúčajú denne vypiť pohár kefíru. Týmto spôsobom sa počas tehotenstva do organizmu ženy dostáva okolo 1,5 litra ethanolu, ktorý sa hromadí predovšetkým v placente!

V priebehu dojčenia niektorí lekári odporúčajú matkám piť 0,5 l kefíru denne, čo dvojnásobne zvyšuje dávky alkoholu a pritom 20 % s mliekom matky vstupuje do tela dieťaťa. Pri kŕmení dieťaťa pomocou kefíru, ktorého podľa odporúčaní lekárov dávajú 500 – 600g denne, sa v priebehu roka do organizmu dieťaťa dostane 1,5 – 2 litre ethanolu a denne to je od 0,7 g do 5,2 g.

Medzitým sa v našej krajine kefír široko používa a odporúča v škôlkach, školách, rodičom na kŕmenie detí, výsledkom čoho sa do organizmu detí v priemere počas roku dostane okolo 1 litra ethanolu. Táto dávka je škodlivá aj pre dospelých a pre deti s hmotnosťou 8 kg jeden liter ethanolu za rok znamená od 3 g do 7,5 g vodky denne. Vzhľadom na to, že alkohol pôsobí na detský organizmus 5 krát silnejšie, pri prepočte táto dávka ethanolu na dieťa je rovnaká ako 300 g vodky denne pre dospelého človeka pri váhe 64 kg.

V Sovietskom zväze sa ročne vyrábalo viac ako 1 milión ton kefíru a 3/5 populácie krajiny bez ich súhlasu konzumovalo tisíc ton ethanolu.

Vo vládnej správe č.596 (zo dňa 25.8.1986) sa hovorí: „Kefír je alkohol obsahujúci produkt. Koncentrácia alkoholu v hotovom kefíre sa výrazne líši a už po 24 hodinách môže obsahovať 1 % a viac. Pri porušení technológie výroby a nesprávnom skladovaní sa množstvo alkoholu v ňom môže zvýšiť niekoľkokrát.“

Na niečí príkaz bol ako primárna výživa dojčiat v Sovietskom zväze zavedený kefír. Tí, ktorí prijali toto riešenie si boli veľmi dobre vedomí, že práve v kefíre je založená bomba pomalého pôsobenia. Tomu po celé desaťročia nikto nevenoval pozornosť, s výnimkou niekoľkých detských pediatrov, ako bol napríklad akademik A.F. Tur.

Začiatkom roka 1980 skupina vedcov v zložení: F.G. Uglov, N.P. Dubinin, S.I. Ždanov, B.I. Iskakov, D.D. Alexandrov, N.N. Nemčinov, J.A. Galuškin, poslali list ústrednému výboru Rady ministrov ZSSR, kde načrtli podstatu veci a požiadali o ukončenie skrytej alkoholizácie detí.

as

Po niekoľkých mesiacoch nám poslali odpoveď od zástupcu hlavného Štátneho sanitárneho doktora ZSSR A.I. Zinčenka a ministra zdravotníctva S.P. Burenkova. Vážení súdruhovia písali, že obsah ethanolu v kefíre je tak malý, že nie je potreba sa obávať. Podobná odpoveď prišla aj z Akadémie medicínskych vied.

Ďalšia odpoveď prišla z Národného výskumného centra pre medicínske a biologické problémy podpísaná G.N. Lanočanom. V nej sa písalo, že inštitút vykonal analýzy s pomocou selektívnej metódy plynovej chromatografie. Analýzy potvrdili prítomnosť ethanolu v kefíre pre dojčenskú výživu.

Podľa správy z Ministerstva potravinárskeho priemyslu z roku 1987, štandardný obsah alkoholu v kefíre je nasledujúci: 1 deň – 0,12 %, 2 deň – 0,6 %, 3 deň – 0,88 %.

Boj s alkoholizmom národa sa musí začať od detstva. A jedna z prvých akcií by malo byť úplné odstránenie kefíru z detskej výživy, výživy tehotných žien a ostré obmedzenie kefíru u dospelých.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie