Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Dedko vyrobil pre vnuka sklenený úľ, aby ho odpútal od počítačových hier

imageDedko Nikolaj Maximčuk z Rovnenskej oblasti na Ukrajine vyrobil priehľadný úľ z číreho skla, aby odviedol pozornosť svojho vnuka od počítačových hier a televízie. Myšlienka sa ukázala byť úspešná. Záujem o úľ prejavil nielen vnuk, ale aj včelári.

Prvý podobný prototyp vyrobil Nikolaj Maximčuk ešte pred pol storočím. „Včelia rodina je jeden z divov sveta. Veľmi som chcel vidieť, ako žijú včely vnútri, preto som vyrobil sklenenú krabicu a vložil do vnútra rámiky. Mohol som hodiny sedieť a pozerať, je to oveľa zaujímavejšie ako akvárium s rybkami. Videl som, ako sa včely zohrievajú, keď začína byť chladnejšie. Vytvoria tesný chumáč, v strede ktorého sa udržuje konštantná teplota +37°C. Včely, ktoré sa uprostred zahrejú, lezú na povrch a dávajú príležitosť tým, ktoré skrehli na krajoch, aby sa dostali dovnútra a zahriali sa. Tento chumáč je neustále v pohybe. Ak vonkajšia teplota stúpne, tak je chumáč voľnejší a keď teplota klesne, tak sa včely zoskupia tesnejšie.“

Držať včely v sklenenom úli bolo nepraktické, pretože každú zimu sa museli preniesť do normálneho úľa. Raz sa sklenený úľ niekde stratil a Nikolaj sa vzdal tejto myšlienky, ale o 50 rokov sa dôchodca musel vrátiť k svojmu vynálezu.

„Vnuk vyrastal a ako všetci chlapci začal posedávať pred televízorom a počítačom. Rodičia pracovali a nemali čas venovať sa mu, tak som sa mu začal venovať ja. Jedného dňa, keď prišiel na návštevu, tak som odstránil závoj zo skleneného úľa a ukázal mu prácu včiel. On sa fascinovaný díval a pýtal sa, čo sa tam deje,“ hovorí Nikolaj.

Dedova metóda zabrala. Malý Váňa sa zamiloval do včiel. Dedo mu musel prideliť samostatný úľ a venovať včeliu rodinu. Chlapec sa s potešením stará o svojich miláčikov a už sa naučil aj stáčať med. Po večeroch číta s dedkom knihy o včelárení a majstruje nové rámiky do úľa.

Sklenený úľ drží Nikolaj vo svojej kuchyni v súkromnom dome. Pred priamym slnečným žiarením ho chráni látkou. Odkrýva ho iba vtedy, aby nenarušil v úli polotieň. Hlavnú včelnicu skladajúcu sa zo 130 včelích rodín má na pozemku pri chate.

„V kuchyni mám len jednu malú včeliu rodinu, aby som vnuka potešil a hostí prekvapil. Ktokoľvek k nám príde, na dve hodiny sa „ponorí“ do úľa. Videl som, že sa to ľuďom páči, tak som začal brať úľ so sebou na výstavy. Raz som ich zle prikryl a včely začali z úľa vyletovať v aute počas prevozu. Všetkých nás doštípali a na výstavu sme prišli celý červení. Ale odvtedy som opravil všetky nedostatky a už prevážam úľ bez strachu pred štípancami.“

eb43dad2a3c05c837e12417c23d00f27ffb4b796

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie