Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Čínsky med neobsahuje peľ

product_0042_400Výsledky výskumu vykonaného spoločnosťou Food Safety News ukázali, že vo väčšine produktov s názvom „med“, peľ neexistuje. Dnes už celkom samozrejmý paradox vo svete, už ťažko bude dnes niekto prekvapený ďalším klamstvom čínskych výrobcov. Aj nedávna analýza medu v obchodoch Moskvy ukázala, že 75 % medu nemá žiadne stopy po peľu.

Pracovníci Food Safety News nakúpili okolo 60 pohárov medu v 10 štátoch v USA. Obsahová analýza na peľ bola vykonaná Vaugh Bryantom, riaditeľom Výskumného laboratória palinológie, jedným z popredných odborníkom na peľ a med. Výsledky získané Bryantom nútia k zamysleniu. V 76 % amerických obchodoch boli odstránené všetky stopy po peli, v 100 % vzoriek zakúpených v lekárňach peľ nebol nájdený, v 77 % veľkých sietí supermarketov bol peľ odfiltrovaný. Iba v niekoľkých obchodoch bolo možné kúpiť skutočný med.

Ako je známe, pokiaľ produkt neobsahuje peľ, nie je ho možné považovať za plnohodnotný med. To znamená, že neobsahuje tie chuťové, výživné a prospešné vlastnosti, kvôli ktorým ľudstvo po tisícročia konzumovalo med. Kam sa podel peľ, ktorý mal byť v mede?

Svetová zdravotnícka organizácia WHO, americká FDA, Európska komisia a desiatky iných vplyvných organizácií uvádzajú, že peľ je jediným nástrojom, ktorý umožňuje určiť botanický a geografický pôvod medu a to znamená sledovanie a identifikáciu skutočného zdroja medu.

Čínski výrobcovia odstraňujú peľ z medu s pomocou ultrafiltrácie. Ultrafiltrácia je technologický postup, pri ktorom sa med zahrieva a potom ho pod vysokým tlakom tlačia cez jemné filtre na odstránenie peľu. Je to zložitý sofistikovaný spôsob klamania, ktorý používajú čínski výrobcovia, aby zostali inkognito. Nelegálne dodávajú tony medu, ktorý obsahuje zakázané antibiotiká a ťažké kovy na trhy druhých krajín mnoho rokov a pritom zahladzujú stopy.

1d62e16beda7798ead13360fb68080ec

Existuje významný rozdiel medzi filtráciou, ktorá je štandardným postupom pred balením medu a je dôležitá pri predĺžení trvanlivosti výrobku a ultrafiltráciou, ktorá je nezákonnou a neetickou praktikou..

Väčšina zodpovedných spoločností, ktoré obchodujú s medom používajú obyčajnú filtráciu, ktorá zachytí väčšie častice vosku, zvyšky z úľa a iné viditeľné častice znečistenia, ale peľ zostáva nedotknutý. Mark Jensen, prezident Americkej asociácie výrobcov medu, povedal: „Nepoznám ani jedného výrobcu medu v USA, ktorý by používal ultrafiltráciu. Likvidácia peľu nedáva nič užitočného, ale stojí veľa peňazí a znižuje kvalitu medu. To nemá žiadny zmysel.“

V posledných rokoch čínski exportéri medu boli nútení prejsť z amerického trhu na trh EU. Hlavnými dôvodmi boli antidumpingové sankcie USA proti dodávkam medu z Číny a sprísnenie kontroly kvality medu. Je dobré si pripomenúť, že čínsky med sa dodáva do EU za cenu 1,3 eur za kg, keď cena medu od európskych včelárov sa pohybuje od 2,29 – 6,5 eur za kg. Lacný med z Číny likviduje základy európskeho včelárstva a pritom ohrozuje zdravie obyvateľov.

Len pre príklad údaje zo Španielska. Import medu z Číny v roku 2007 – 3300 ton, v roku 2013 – 14300 ton.

Tento výskum medu odhaľuje nezákonné manipulovanie, falšovanie a obchodovanie s medom. Najlepším riešením je zabezpečenie si svojich úľov so včelami alebo kupovanie medu od overených miestnych včelárov.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie