Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Artefakty nezapadajúce do oficiálnych rámcov vedy

108-1Z prednášky známeho ruského archeológa, kandidáta historických vied Andreja Žukova.

Kolumbia je krajina s bohatou archeologickou minulosťou. Širokej verejnosti sú najviac známe výrobky zo zlata vytvorené dávnymi indiánskymi majstrami. Najbohatšia zbierka artefaktov sa nachádza v Múzeu zlata v Bogote. Je to jediné múzeum zlata na svete, v ktorom sa nachádza viac ako 24 000 starovekých predmetov zo zlata a drahých kameňov. Archeologické výskumy v Kolumbii sa nevykonávali tak intenzívne ako v Peru a v súvislosti s tým je aj „bielych miest“ a záhad v histórii starovekej Kolumbie veľmi veľa.

Avšak pokusy preskúmať tieto „biele miesta“ narážajú na bolestivé reakcie predstaviteľov vedy, ktorí pracujú v rámci stanovenej paradigmy. Ako príklad spomeniem slávnu zbierku indiánskych starožitností Kolumbijskej univerzity, z ktorej odborníci sa desaťročia zaoberali zbieraním artefaktov a v roku 1997 táto zbierka upútala pozornosť rakúskeho vedca Klausa Dona. V roku 2001 spolu so svojím kolegom usporiadal vo Viedni výstavu s názvom „Nevyriešené tajomstvá“.

Medzi exponátmi boli jedinečné nástroje vyrobené s pozoruhodnou zručnosťou, ktoré nemajú analógov v iných starovekých kultúrach Južnej Ameriky. Niektoré nástroje majú jasné pôrodnícke určenie. Napríklad nôž s rukoväťou figúry vyrezanej vo forme štylizovanej ženskej postavy a hlavy dieťaťa omotanej pupočnou šnúrou.

 102

Ďalší nástroj je v tvare lyžice , ktorej rukoväť vo forme figúry zobrazuje ženu a z nej vychádzajúcu hlavu dieťaťa. Tu je tiež zrejmý pôrodnícky účel predmetu.

103

Funkcia ostatných nástrojov sa určuje oveľa ťažšie. Tieto predmety sa líšia tvarom, ale väčšina z nich má malé a niekedy aj miniatúrne rozmery.

Klaus Dona konzultoval dané artefakty s rôznymi odborníkmi, ktorí zdôrazňovali vysokú mieru ergonómie týchto nástrojov. Boli vyrobené takým spôsobom, že bez ohľadu na veľkosť ruky človeka sedeli ako „uliate“. Všetci odborníci sa zhodli na tom, že ide o chirurgické nástroje.

Je pozoruhodné, že všetky tieto predmety, ako boli určené rakúskymi mineralógmi, sú vyrobené z minerálu Lidit vulkanického pôvodu. Podľa odborníkov, súčasné technológie neumožňujú vyrobiť podobné nástroje z daného druhu kameňa kvôli špecifickej štruktúre minerálu.

V sade predmetov, ktoré dal Klaus Dona na výstavu boli dva skutočne unikátne exponáty. Jeden bola malá postava muža sediaceho v kresle vo forme súčasného moderného dizajnu.

107

Druhý artefakt dostal názov „genetický disk“. Tento disk z minerálu Lidit s priemerom 27 cm a hrúbkou 2 cm, váži okolo 2 kg. Obe strany disku pokrývajú reliéfne vyobrazenia a v strede disku je otvor. Podobný exponát nebol nájdený ani v Amerike, ani v iných kultúrach Starovekého sveta. Z prvého pohľadu je vidieť, že vyobrazenia sú venované procesom počatia človeka a vývoju embrya.

Rozlúštiť plný význam správy na disku sa zatiaľ nepodarilo, aj keď niektoré veci sú celkom zrejmé. V hornej časti prednej strany je séria vyobrazení ilustrujúcich proces vývoja ľudského zárodku a posledná postava zobrazuje sformované dieťa.

 108-1

V dolnej časti disku je schematické vyobrazenie mužov a žien s dôrazom na pohlavné orgány a nad postavami je umiestnené embryo. Spolu s mužom je vyobrazený spermatozoid. Pozoruhodné je, že štýl znázornenia človeka zodpovedá tomu, ktorý je vidieť na pôrodníckych nástrojoch a postave sediaceho človeka.

V európskej vede sú spermatozoidy popísané prvýkrát v roku 1677 holandským prírodovedcom, zakladateľom vedeckej mikroskopie Antonom van Leeuwenhoekom. Proces vývoja ľudského embrya bol preskúmaný oveľa neskôr a pritom na disku sú vyobrazenia ľudí, embryí, spermatozoidov a vaječných buniek v rôznych fázach vývoja.

Za zmienku stojí aj ďalší zaujímavý artefakt z tejto kolekcie – malá (30 cm) antropomorfná figúrka z pórovitej horniny podobná gigantským sochám z Veľkonočných ostrovov. Existuje hypotéza, že zástupcovia starovekých kultúr Peru a Bolívie boli v kontakte s obyvateľstvom tohto ostrova. Ale Kolumbia sa nachádza ešte tisíce kilometrov ďalej.

Ako zareagovala vedecká komunita? Dr. Hammer z Fakulty mineralógie z Múzea prírodnej histórie vo Viedni po preskúmaní disku uviedol, že sa jedná o súčasný falzifikát.

Pritom neboli zverejnené akékoľvek špeciálne testy, pomocou ktorých je možné nájsť mikroskopické častice nástroja, ktorým sa opracoval kameň. Avšak odborný posudok je vynesený a otázka uzavretá. Odborníka vôbec nezaujíma, že momentálne neexistuje technológia, ktorá by dokázala tieto artefakty z daného minerálu vyrobiť.

Andrej Žukov

https://www.youtube.com/watch?time_continue=731&v=FJ4zgGQ_YRA

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie