Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Antidepresíva v pôde, alebo ako nás práca s pôdou robí šťastnými

Hands-PlantingViete, že v pôde existuje prírodné antidepresívum? V súčasnosti vedci podrobne skúmajú baktérie Mycobacterium vaccae, ale už teraz je známe, že tieto baktérie majú rovnaký účinok na mozgové neuróny ako látky používané na liečbu depresie.

Výskumy ukazujú, že nedostatok fyzického kontaktu s pôdou, čiže planétou, môže byť spojený so zvýšením depresie a následnými chorobami počas nasledujúcich päťdesiatich rokov.

Nie je žiadnym tajomstvom, že v súčasnosti veľké percento ľudí nemá kontakt s pôdou vo svojom každodennom živote a určité percento ľudí nepríde do styku s pôdou počas celého svojho dospelého života. Na základe niektorých výskumov si vedci myslia, že naša nadmerná snaha po čistote a hygiene má svoje nedostatky. Stále viac a viac sa potvrdzuje, že miliardy baktérií v našom prostredí vplývajú na náš organizmus, myseľ a emócie.

Baktérie Mycobacterium vaccae vyskytujúce sa v pôde môžu stimulovať produkciu serotonínu, ktorý nás robí viac šťastnými a prináša uvoľnenie. Obvykle je nedostatok serotonínu spojený s depresiou, úzkosťou a bipolárnymi problémami. Baktérie, ktoré sa produkujú v pôde a sú prirodzeným antidepresívom, nemajú negatívny vplyv na ľudské zdravie.

microbacc

Väčšina skúsených záhradníkov vám povie, že záhrada je ich „šťastné miesto“ a prakticky fyzický akt záhradníčenia je antidepresívum a spôsob ako zlepšiť náladu. Prítomnosť antidepresívnych pôdnych baktérií nie je prekvapením pre mnohých z nás, ktorí sa hrabú v záhrade sami. Záhradníci vdychujú baktérie, alebo sa dostávajú do krvného obehu cez kožu a rany. Prírodné antidespresívne účinky pôdnych baktérií je možné cítiť počas troch týždňov.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie