Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Ako rozkrádajú ruské lesy

fullV Rusku sa nelegálne vyťaží až 80 % z celkového vyťaženého dreva. Vyťažené drevo z Ďalekého východu sa nelegálne pašuje do Číny a odtiaľ sa prepravuje vo forme výrobkov do prestížnych obchodov v USA, Európy a Japonska.

Medzinárodná mimovládna organizácia so zvučným menom „Environmental Investigation Agency“ (EIA) zverejnila šokujúcu správu s názvom: „Likvidácia lesov: parkety, organizovaný zločin a posledné sibírske tigre.“

Počas dvoch rokov viedla agentúra vyšetrovanie odlesňovania územia na Ďalekom východe v Rusku. Odborníci z organizácie pod rúškom kupcov dreva cestovali do Ruska a Číny, navštevovali píly, sklady v Chabarovsku a prihraničných mestách Číny a robili záznamy rozhovorov s ruskými úradníkmi.

V dôsledku toho sa im podarilo odkryť schému „legalizácie“ nezákonne vyťaženého dreva a zhodnotiť straty Ruska z pašovania dreva. Čísla šokovali výskumníkov. Ukázalo sa, že každý rok sa od 50 % do 80 % vyvážaného tvrdého dreva ťaží nelegálne.

V posledných 20 rokoch obchodníci z Číny zaujali vedúce postavenie v ruskom drevospracujúcom sektore. Po roku 2007 sa tento proces urýchlil. Potom ruská vláda zvýšila vývozné clá na nespracované drevo. Úradníci dúfali, že toto opatrenie zvýši objemy spracovania dreva v krajine, a tak sa aj stalo. Avšak drvivá väčšina novo založených fabrík na spracovanie dreva bola vo vlastníctve čínskych podnikateľov a vo fabrikách pracovali čínski migranti.

Keď si vláda uvedomila situáciu a prijala prísnejšie pravidlá pre zahraničných majiteľov firiem, tak sa firmy prepísali na dosadené osoby z Ruska, ktoré mali väzby na miestnych úradníkov. V súčasnosti tieto firmy vlastnia práva na ťažbu stoviek tisícov hektárov lesa na Ďalekom východe, ale hlavný zisk získavajú z nelegálnej ťažby mimo oficiálnych kvót.

66683559Nezákonná ťažba lesa na Ďalekom východe je dobre organizovaný biznis, v ktorom je zainteresovaných veľmi veľa ľudí, od miestnych úradníkov, politikov až po top manažérov veľkých západných korporácií.

Brigády drevorubačov prevážajú vyťažené drevo na píly do najbližších dedín. Majiteľ píly vytlačí dokumenty na drevo, niekedy sa jednoducho stiahnu z internetu a ide ich certifikovať miestnym úradníkom. Cena tejto nelegálnej „služby“ je od 3 do 6 dolára za jeden meter kubický dreva.

Potom sa drevo predáva čínskym odberateľom. Firmy z Číny vedia, že kupovať načierno vyťažené drevo je v Rusku nelegálne, preto ho prepravujú do Číny pod zámienkou dreva vyťaženého v súlade s kvótami.

Väčšina dubového dreva sa dostáva do Číny cez mestečko Suifenhe v Číne nachádzajúce sa na hranici s Prímorským krajom v Rusku. Odtiaľ sa po železnici drevo rozváža po celej Číne. Po ceste sa zmieša s legálne vyťaženým drevom. Drahé druhy dreva ako dub, jaseň, brest a lipa, sa používajú na výrobu nábytku a parkiet pre miestny trh, ale aj na export.

Hlavným hráčom na tomto trhu je spoločnosť „Xingjia“ zo severozápadnej časti Číny. Táto spoločnosť vlastní tri fabriky v Číne a minimálne 14 fabrík v regióne Ďalekého východu Ruska. Prezident Xingija prezradil ľuďom z EIA, že hlavným faktorom úspechu spoločnosti na trhu sú vzťahy s rodinnými príbuznými ruských úradníkov.

Podľa jeho slov sa na biznise s nelegálnym exportom dreva podieľa syn námestníka gubernátora Chabarovského kraja,  brat generálneho prokurátora regiónu Ďalekého východu a niektorí úradníci z Číny. Táto „strecha“ umožňuje spoločnosti Xingjia ťažiť oveľa viac dreva, ako umožňujú oficiálne kvóty a beztrestne nakupovať drevo od čiernych drevorubačov.

Analýza exportných dokladov ukázala, že najväčším zákazníkom spoločnosti Xingjia je americká spoločnosť Lumber Liquidators. Ide o najväčšieho predajcu parkiet v Severnej Amerike, ktorý vlastní viac ako 300 obchodov. Každý mesiac spoločnosť dováža veľké množstvo kontajnerov naplnených parketami z Číny. Následne sa podlahy vyrobené z ruského dreva dostávajú do bytov nič netušiacich Američanov.

V roku 2012 bolo z Ruska do Číny exportovaných viac ako 30 miliónov metrov kubických dreva. Ďalších 24 miliónov metrov kubických dreva bolo vyvezených z krajiny nelegálne. Dovážané drevo z Ruska tvorí 20 % zo všetkého importovaného dreva do Číny.

Na exporte spracovaného dreva ma Čína obrovské zisky. V roku 2012 predala do zahraničia spracovaného dreva, nábytku a parkiet v hodnote 20 miliárd dolárov. Najväčším trhom pre Čínu sú USA (33 % exportu), EU (17 % exportu), Japonsko (7 % exportu). Do Ruska sa výrobky z dreva z Ďalekého východu prakticky nevracajú.

Podľa ruských úradov, z dôvodu nelegálnej ťažby dreva na Ďalekom východe, iba v roku 2010 rozpočet stratil 4 miliardy rubľov, ale odborníci z EIA tvrdia, že oficiálne štatistiky sú v skutočnosti iba 5 % zo skutočných strát. Okrem toho, táto bezhlavá ťažba zanecháva obrovské škody na životnom prostredí a ekológii. Ďaleký východ je domovom mnohých vzácnych a ohrozených živočíšnych a rastlinných druhov.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie