Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Ako často je potrebné prať posteľnú bielizeň

Podľa mikrobiológa Dr. Philipa Tierno z Univerzity v New Yorku trávime jednu tretinu svojho života v posteli, ale toto miesto sa môže rýchlo premeniť na „botanickú a zoologickú záhradu“ s celým radom baktérií a hubových kultúr.

Pokiaľ príliš dlho neperieme posteľnú bielizeň, tak tento rýchlo sa rozširujúci mikrokozmos v záhyboch a rohoch bielizne, môže dokonca spôsobiť aj rôzne choroby, tvrdí Dr. Philip Tierno. Aby sme zastavili túto neviditeľnú inváziu, tak by sme mali prať posteľnú bielizeň raz týždenne.

Ľudia prirodzeným spôsobom produkujú približne 100 litrov potu za rok. V horúcom a vlhkom prostredí sa táto kvapalina mení na „ideálne prostredie na rast hubových kultúr“. Počas nedávnej vedeckej štúdie, cieľom ktorej bolo zhodnotiť úroveň kontaminácie posteľných vecí hubami. Vedci zistili, že vankúše zo syntetických materiálov a z peria sa používajú od 1,5 do 20 rokov a môžu obsahovať od 4 do 17 rôznych druhov húb.

Ukazuje sa, že spíme nielen v prostredí vlastného mikrobiálneho prostredia. Okrem húb a baktérií, ktorých pôvod je spojený s našim potom, hlienom, bunkami kože a tiež vaginálnymi a análnymi sekrétmi, musíme zdieľať lôžko aj s „cudzími“ baktériami. Patria sem lupiny domácich zvierat, peľ rastlín, pôda, zvyšky a výkaly roztočov, ako aj uvoľnované do prostredia materiály používané pri výrobe posteľných vecí a mnohé iné.

Dr. Philip Tierno tvrdí, že všetka táto špina sa hromadí v nebezpečných množstvách už za jeden týždeň. Okrem toho, dlho nepraná bielizeň spôsobuje kýchanie, pretože mikróby sa nachádzajú tak blízko našich úst a nosa, že ich nevyhnutne vdychujeme spolu so vzduchom.

Ďalší dôvod, prečo sa naša posteľná bielizeň rýchlo znečistí, prakticky nezávisí od nášho správania a množstva vylučovaného potu. Ide o bežnú gravitáciu.

„Presne tak, ako bol nakoniec veľký Rím časom pochovaný pod vrstvou častíc padajúcich pod vplyvom gravitácie, tak aj naša posteľ je vystavená týmto vplyvom gravitácie a pokrýva ju prach,“ povedal Dr. Tierno.

Jeden, alebo dva týždne hromadenia prachu stačí na to, aby sme to začali cítiť v hrdle. Zvlášť je to nebezpečné pre tých, ktorí trpia ťažkými alergiami, alebo bronchiálnou astmou. Mimochodom, alergia je diagnostikovaná približne u každého šiesteho Američana.

„Ak sa dotknete na ulici k výkalom vášho psa, tak si samozrejme budete chcieť umyť ruky. Zamyslite sa analogickým spôsobom nad posteľnou bielizňou,“ poznamenal Dr. Tierno.

V súvislosti s týmto je dobré si pripomenúť hypoalergénne a hygienické vlastnosti konopnej a ľanovej tkaniny. https://www.biosferaklub.info/liecebne-a-preventivne-kvality-konopnej-tkaniny/#more-15337

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie